IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Фискалното бездействие на Германия е върхът на неблагоразумието

Колкото повече се бави Берлин, толкова повече ЕЦБ ще бъде принудена да предприема крайни парични мерки, които не се харесват на германците

11:34 | 14.09.19 г. 5
<p>
	Меркел неоснователно се мръщи на фискалните стимули. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Меркел неоснователно се мръщи на фискалните стимули. Снимка: Ройтерс

Оказва се, че и от твърде много финансова самодисциплина глава боли – такъв е случаят с Германия, пише Bloomberg. 

С икономика на ръба на рецесията и къкрещ растеж в по-широката еврозона, на Берлин е необходим силен фискален стимул. При такива условия страхът от публичните заеми е противоположен на разума. Правителството поддържа бюджетен излишък и говори само смътно за допълнителни разходи - в някакъв момент, може би, ако възникне нужда.

Нуждата вече е възникнала. Германското бизнес доверие спадна до седемгодишно дъно. Икономиката се сви през второто тримесечие, а Бундесбанк предупреди, че БВП може да се понижи и през третото. Две тримесечия на спад означават рецесия.

Няма основателна причина да се пасува. Публичният дълг на Германия е едва 60% от брутния вътрешен продукт в сравнение със средно 85% в еврозоната. В момента страната е толкова наводнена със спестявания, че лихвите по дългосрочните заеми са отрицателни - кредиторите са готови да плащат на Берлин, за да вземе парите им. Освен това допълнителното заемане на средства може да бъде отлично използвано, тъй като Германия е икономика с високи данъци и все по-очевидно изоставане при разходите за инфраструктура. По-ниските данъци и новите публични инвестиции биха имали смисъл дори икономиката да не се свиваше.

Нещо повече, не става въпрос само за Германия. Перспективите за еврозоната като цяло са толкова мрачни, че Европейската централна банка сигнализира за намерението си да предостави съществени нови парични стимули на следващото си заседание на 12 септември. Проблемът е, че основната лихва в еврозоната вече е минус 0,5% и огромната програма за изкупуване на облигации на ЕЦБ, която беше възобновена на заседанието тази седмица, се натъква на ограничения за това, в което може да инвестира. По-нататъшно парично стимулиране е възможно, но то би било по-индиректно и евентуално по-малко ефективно от твърд фискален тласък от Германия.

Забележете между другото, че отрицателните лихви не са по-популярни в Германия от бюджетния дефицит. Благодарение на супер евтините пари, печалбите на банките и бизнеса на дребно се свиват. Спестителите, които вече се оплакват, ще изпищят още повече, ако банките започнат да прехвърлят отрицателните ставки към дребните вложители, вместо да ги ограничат до корпоративните кредитори и физическите лица с много големи салда. Всъщност някои германски политици призовават всеки такъв ход да бъде забранен.

Колкото повече време отнема на германското правителство да приложи подходяща фискална политика, толкова повече ЕЦБ ще бъде принудена да предприема крайни парични мерки - и толкова по-малко това ще се харесва на германците.

Германското правителство трябва незабавно да изостави политиката си на "нулево заемане” и да излезе с нови фискални планове. То също така трябва да започне преразглеждане на разпоредбата за ограничаване на дълга, която беше добавена към конституцията след финансовата криза през 2008 г. Тя позволява някои публични заеми, но в сегашния момент не достатъчно. Със сигурност тези промени ще изискват известно обяснение, но това по никакъв начин не ги прави по-малко необходими. Представете това на избирателите по този начин: Бездействието би било върхът на неблагоразумието.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:27 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

5
rate up comment 2 rate down comment 1
Императорът
преди 4 години
Бях чел за някаква италианска баба - дето я приели в болницата със симтом: крайно изтощение от глад... оказало се обаче, че бабето е мултимилионерка, но продължавала яростно да пести дори от храната си, така че за малко *** от това... та и германците са същите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 8 rate down comment 2
pinoccio
преди 4 години
Който е живял в Германия знае за прословутата им спестовност. Германецът може да инвестира само в бира, която пие вечер с приятелите си и то само, ако третата бира е бонус. Банката на германеца е шпаркасата /Sparkasse/, магазинът му е шпар /Spar/, целият му живот е шпарен и шпарен. За фиск може да се говори само на Майорка, където, където немците си купуват плажно мляко и си го слагат в кафето.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 15 rate down comment 5
rooctcho
преди 4 години
Да започнат да инвестират в по-малко развитите икономики в европа, не е нужно да го правят само в собствените си държави
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 4 rate down comment 3
Mohave __
преди 4 години
Може би се нуждаят от засилена обществена подкрепа .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 12 rate down comment 0
Mohave __
преди 4 години
С всеки следващ ход се поляризира ЕЗ и се подготвя разделянето и .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още